Malá tabletka, ktorá zrodila ekonomickú revolúciu

Antikoncepčná tabletka mala vážne sociálne dôsledky. Ale pilulka nebola len spoločensky revolučná. To tiež vyvolalo ekonomickú revolúciu – možno najvýznamnejšiu ekonomickú zmenu konca 20. storočia.
 
50 Veci, ktoré robili modernú ekonomiku, vyzdvihujú vynálezy, nápady a inovácie, ktoré pomohli vytvoriť ekonomický svet, v ktorom žijeme.

prášky
 
V priebehu storočí, milenci sa snažili všetky druhy neprirodzené triky, aby sa zabránilo tehotenstvu. V starovekom Egypte bol krokodílový trus, Aristotelovo odporúčanie cédrového oleja a Casanovova metóda používania polovice citrónu ako čapica hrdla.
 
Ale aj zrejmá moderná alternatíva k pilulke – kondómy – majú poruchovosť.
 
Pretože ľudia nemajú tendenciu ich používať presne tak, ako by mali, niekedy sa roztrhnú alebo pošmyknú. Takže na každých 100 sexuálne aktívnych žien užívajúcich kondómy počas jedného roka, 18 otehotnie. Miera porúch špongie je podobná. Membrána nie je o moc lepšia.
 
Ale miera zlyhania pilulky – s typickým používaním – je len 6%, trikrát bezpečnejšia ako kondómy. Používa sa dokonale, poruchovosť klesá na jednu dvadsatinu.
 
Ekonomická revolúcia
Použitie kondómu znamenalo rokovať s partnerom. Membrána a špongia boli neusporiadané. Ale rozhodnutie použiť pilulku bola žena, a to bolo súkromné ​​a diskrétne. Niet divu, že to ženy chceli.
 
Pilulka bola prvýkrát schválená v Spojených štátoch v roku 1960. Za pouhých päť rokov ju používala takmer polovica vydatých žien na kontrolu pôrodnosti.
 
Ale skutočná revolúcia by prišla, keď by slobodné ženy mali prístup k orálnym antikoncepciám. To trvalo nejaký čas. Ale okolo roku 1970 – 10 rokov po prvom schválení tabletky – americký štát po tom, čo americký štát začal, uľahčoval slobodným ženám dostať pilulku.

pilulky
 
Univerzity otvorili centrá plánovaného rodičovstva. V polovici sedemdesiatych rokov bola tabletka prevažne najobľúbenejšou formou antikoncepcie pre 18 a 19-ročné ženy v USA.
 
Ženy v Amerike začali študovať určité druhy titulov – právo, medicínu, stomatológiu a MBA – ktoré boli predtým veľmi mužské.
 
V roku 1970 bolo viac ako 90% mužov. Právne stupne a MBA boli viac ako 95% mužov. Zubné lekárstvo bolo 99% mužov. Na začiatku sedemdesiatych rokov, ktoré boli vybavené tabletkou, sa však ženy dostali do všetkých týchto kurzov. Spočiatku tvorili ženy pätinu triedy, potom štvrtinu. Do roku 1980 často tvorili tretinu.
 
To nebolo len preto, že ženy sa stali viac pravdepodobné, že pôjdu na univerzitu.
 
Profesionálny pokrok
Ženy, ktoré sa už rozhodli byť študentmi, sa rozhodli pre tieto odborné kurzy.
 
Podiel študentiek, ktoré študujú predmety ako medicína a právo, dramaticky vzrástol a logicky dosť krátko nato rástla prítomnosť žien v profesiách.
 
Ale čo to má spoločné s pilulkou? Tým, že umožnila ženám kontrolovať ich plodnosť, umožnila im investovať do ich kariéry.

Malá tabletka, ktorá zrodila ekonomickú revolúciu
5 (100%)3