Pospite si

Výskumy neudávajú jednotný počet hodín, ktoré odporúčajú stráviť spánkom. Odborníci sa v otázke kvantity spánku značne rozchádzajú, no za určitý konsenzus môžeme považovať rozpätie 7 až 9 hodín. Tento čas je potrebný na to, aby počas nočného odpočinku v tele prebehli všetky dôležité reakcie a procesy, ktoré majú za úlohu obnovu našich duševných aj telesných síl.

spánek

Počas spánku odchádza k rýchlej tvorbe nových buniek, vo zvýšenej miere sa obnovuje pokožka, v mozgu vznikajú nové prepojenia medzi jednotlivými neurónmi. Počas toho, ako naše telo oddychuje, hlava doslova tvrdo maká a snaží sa uložiť čo najviac informácií z krátkodobej pamäti do dlhodobej. Práve spánok je teda nevyhnutnou súčasťou každého učenia, z ktorého si chceme do života odniesť i niečo iné, než len A zo skúšky.

Všetky tieto veci sa ľahko hovoria, no ťažšie robia. Keď sme boli malí, mama nám často hovorila, že potrebujeme spať minimálne 8 hodín. Čím sme boli väčší, tým nám táto informácia pripadala ako väčší výmysel. Počas búrlivej puberty sme predsa spali 3 alebo 4 hodiny po prehýrenej noci, ráno sme sa zobudili svieži a boli sme schopní normálne fungovať celý deň. Lenže dokedy?

Negatívne dopady spánkového deficitu sa začínajú objavovať postupne. Najprv nenápadne, neskôr sa začnú nabaľovať a môžu vyústiť až v celý rad zdravotných komplikácií, ktoré v krajnom prípade môžu viesť k celkovému chradnutiu organizmu a k smrti.

spaní

Čo nám hrozí pri nedostatku spánku?

  • Pokles kognitívnych funkcií
  • Zhoršená pamäť
  • Zvýšenie srdcovej frekvencie
  • Vysoký krvný tlak
  • Srdcovo-cievne ochorenia
  • Zvýšený výskyt zápalových procesov
  • Vyššie riziko rakoviny
  • Hlad
  • Podráždenosť

Tento zoznam zďaleka nie je úplný a komplikácie súvisiace so spánkovým deficitom by sme mohli vymenovávať minimálne do zajtra. Možno ste sa už samy seba pýtali, ako by ste mohli znížiť riziko výskytu rakoviny. Alebo nadávate, že schudnúť je nemožné, pretože neustále pociťujete hlad. Predtým, než najbližšie budete hľadať zaručené tipy a triky, ako žiť zdravšie či ktorý zázrak na chudnutie alebo proti stresu si kúpiť, skúste sa najprv vyspať. Poriadne. Často.
Možno uvidíte, že 8 hodín spánku je splniteľný cieľ, ktorý vás navyše môže pomôcť ochrániť pred mnohými nežiaducimi dôsledkami dnešnej doby.