Zmeňte svoju chrbticu

Štatistiky hovoria jasnou rečou, bolesťami chrbta v súčasnosti trápi veľmi veľa ľudí a čo je znepokojujúce, pribúdajú pacienti mladšej vekovej kategórie. Dlhé vysedávanie v školských laviciach, po nastúpení do zamestnania zasa sedenie v práci a za počítačom nášmu chrbátu vôbec neprospieva.
Držať telo stále v rovnakej polohe je pre chrbticu zdravotná prehliadka priveľká záťaž a hlavne je to pre ňu neprirodzené. Tá je akousi križovatkou množstva nervových trás, a preto, aby sme sa jej bolestí zbavili, budeme musieť našu dennú rutinu zmeniť.

běh

Vysedávanie
Trestom pre ľudské telo je dlhá poloha v sede. Vysedávanie nebolo počas evolúcie nutné, a preto tým naše telo teraz trpí. Najjednoduchšou pomocou pri bolestiach je aj počas pracovnej zmeny si urobiť prestávku, prerušiť prácu po každej trištrvť hodine a poohýbať sa, pár minút sa poprechádzať. Ak ste obmedzený priestorom, aspoň urobte niekoľko drepov, ulahodíte svojim nohám, ktoré sa pri nich prekrvia a uvoľníte si aj krížovú oblasť chrbtice. Pri presunoch zvoľte radšej schody ako výťah, pri výstupe na schody posilňujete aj sedací sval, a ten je základom pevného držania opory tela.

Cviky
Nenáročné cviky na uvoľnenie stuhnutého chrbta sa dajú robiť aj počas sedenia pri počítači. Pred tým si však otvorte okno. Hlavu otáčajte doľava a potom doprava, plecami sa snažte robiť kruhy, to isté aj hlavou. Ruky si prekrvíte týmto cvikom: upažte a v tejto polohe krúžte rukami spolu s lopatkami. Ak sa náhodou dostanete do ľahu, priťahujte si striedavo raz ľavú a raz pravú nohu k hrudníku, výborne si tým uvoľníte krížovú oblasť.

psací stroj

Zvyk=železná košeľa
Základom všetkého je správne držanie tela. Skúste na to myslieť a niekoľkokrát za deň si svoj postoj skontrolujte. Určite zistíte, že to nie je v poriadku, že sa hrbíte, a tým priťažujete svojej chrbtici. Vtiahnite brucho, stiahnite zadok a lopatky tlačte k sebe, pritom uvoľnite plecia, ale nedvíhajte ich a jemne dozadu zatlačte aj krk. Opakovanie je matka múdrosti, tak ak sa vám podarí zaradiť túto sebakontrolu do denného rozvrhu, svoju postavu si časom určite vylepšíte, ale čo je hlavné, odstránite aj otravnú bolesť chrbta, ktorá vám strpčovala každý pohyb.