Tvoríme pomocou webu

Nebudem klamať. Tvorenie hudby pomocou webu nie až také jednoduché. Ale rozhodne to nie je ani ťažké. Ak máte trochu skúseností s počítačom, voľný čas a nápady, tak to iste zvládnete.

Ale ak chceme vytvoriť ozaj kvalitný projekt, času nám to zoberie dosť. Avšak konečný výsledok bude stáť zato. Hlavne zo začiatku nám bude trvať, kým vyrobíme aspoň základ, ale časom nám to príde jednoduché.
Takže. Ako prvú vec, ktorú spravíme je, že navštívime internet a stiahneme program FL Studio.

mikrofon

Po inštalácii programu následne spustíme. Zobrazí sa nám pracovná plocha programu a viem, prvý krát to pôsobí komplikovane. V prvom rade si všimnime tabuľku vľavo hore. Jedná sa o takzvané channel rack. V tabuľke máme na výber základné 4 nástroje. Avšak to za moc nestojí. Preto radšej naľavo nájdime možnosť plugins. V programe už máme uložené rôzne pluginy, ktoré simulú viac druhov syntetizátorov, gitár, bicích, bás. Na začiatok široký výber. Tak si teda vyberme ľubovoľný plugin a prenesme ho na plochu.

sluchátka

Pravým tlačítkom myši klikneme na plugin a vyberme možnosť piano roll. Na piano rolle si nadstavíme body tak, aby zneli podľa našej predstavy. Zároveň si všimnime, že v tabuľke channel rack nám pribudol tento plugin. V podstate na tomto základe budeme pracovať stále. Vybrať pluginy a následne nadstavovať body na piano rolle. No odporúčam pozrieť video návod na nete, pretože ozaj sa to nedá opísať doslova. Ale ten základ som vysvetlil. Ak sa do toho dostaneme, časom nás bude lákať skúšať nové pluginy simulujúce rôzne druhy hudobný nástrojov. A teraz super správa: Web je týchto pluginov preplnený! Ozaj široký výber. Moji favoriti sú pluginy simulujúce syntetizátori zo 70tich rokov.

koncert

Máte možnosť s takýmito nástrojmi narábať vo vašom počítači. Do webového vyhliadavača musíme napísať: VST plugins a už určite dačo nájdeme.
Ak nás to začne baviť, vytvorené projekty si ukladajme a sťahujme viac a viac pluginov, aby sme vytvorili ten najrozmanitejší a najnadupanejší hudobný projekt. Ak už bude naozaj spokojní, skúsme prácu publikovať na web. Začínajúci umelci náš projekt môžu oceniť.