Jeseň, pani bohatá…

S príchodom jesene sa príroda pomaly chystá na zimný odpočinok. Naša záhrada sa počas letnej sezóny takpovediac „nezastavila“ a po pozbieraní všetkej úrody si určite zaslúži, aby sme jej venovali zvýšenú pozornosť. Chceme predsa, aby sme sa aj na budúci rok dočkali bohatej nádielky ovocia či zeleniny. To, čo nám príroda v podobe úrody dala, by sme jej mali bezpochybne vrátiť. Čo všetko by sme teda mali zvládnuť?

Postarajme sa o pôdu
Pôda býva po lete vyčerpaná a mali by sme jej venovať dostatočnú pozornosť, ak chceme aj v nasledujúcom roku vypestovať zdravú zeleninu. Pôdu je teda potrebné dostatočne porýľovať a dodať jej živiny v podobe hnojiva.
sekání trávníku
Stromy a kry
Aj ovocné stromy a kry potrebujú ošetriť. Ovocné stromy je potrebné „oslobodiť“ o úrody (pokiaľ nejaká bola, pretože tohtoročné jarné mrazy jej neboli veľmi naklonené). Následne je možné ochrániť kmene pred silnými mrazmi takzvaným „bielením“, a ak máme počas zimy zlé skúsenosti s hlodavcami, zajacmi či inou zverou, ochranné pletivo nám pomôže zabrániť poškodeniu a ohrýzaniu. Prerastené vetvičky kríkov a živých plotov je potrebné orezať alebo ostrihať.

Letničky
Cibuľky letničiek je potrebné vziať zo záhonov a prezimovať do ďalšej sezóny. Rovnako i kvety a rastliny, ktoré neznášajú mráz je potrebné uložiť na miesto, ktoré ich ochráni pred zimou a mrazom.
zahrada se spadaným listím
Jarné kvety
Ak sa na jar chcete potešiť pestrými farbami jarných kvietkov ako sú tulipány či narcisy, nezabudnite vysadiť nové cibuľky. Rovnako je na čase vysadiť i zimný cesnak, ktorý sa tiež sadí v období pred prvými mrazmi.