Kto vynašiel hodinky?

Forma hodín, resp. merania času sa objavuje už veľmi dávno v staroveku. Ľudia potrebovali nejakým spôsobom merať čas a tak v priebehu času vznikali rôzne formy predchodcov dnešných hodín a hodiniek. Za zmienku určite stoja slnečné hodiny, ktoré sa objavujú v histórii v rôznych podobách. Napríklad slávny egyptský obelisk je formou slnečných hodín, ktorý údajne deň rozdeľujú na dve časti. Egypťania tak vedeli kedy je doobedie, kedy poludnie a kedy poobedie. Na obeliskoch sa našli aj ďalšie značky, takže sa predpokladá, že ich systém merania času mohol byť ešte viacej sofistikovanejší a rozdeľovať čas na ešte viacej časových úsekov.

rúžové hodinky

Vodné hodiny fungovali približne na princípe kvapiek a prelievanie vody za určitý časový úsek, ktorý sa v niektorých krajinách ešte na nádobe s vodou značil číslicami, aby to vedeli presnejšie. V Európe boli zase obľúbené ohňové hodiny na báze sviečky, knôtu alebo lampy. Najmä tie sviečkové sa údajne často používali. Sviečka vyhorela za určitý časový úsek. Nech už predchodcov hodín a hodiniek bolo mnoho, vynález hodiniek sa pripisuje nemeckému vynálezcovi Peterovi Henleinovi niekedy začiatkom 16. storočia.

Prvé náramkové hodinky

Náramkové hodiny pravdepodobne oficiálne vznikli až po vreckových hodinkách.Kde tu sa však náramkové hodinky objavili, či už ako dámske hodinky, aj v priebehu histórie (v 16. storočí podobné údajne dostala kráľovná Alžbeta), ešte predtým než sa začali naozaj vo veľkom nosiť, ale aj ako pánske hodinky. V horológii sa zrejme často diskutuje o tom, kto vynašiel prvé hodinky. Pravdepodobne je to aj ťažké určiť, či to bol švajčiarsky hodinár Patek Philippe v roku 1868 alebo Breguet v roku 1810.

luxus hodinky

Popularita hodiniek stúpa

I keď boli prvé náramkové hodinky vyrábané skôr ako šperky a ozdoby pre ženy, neskôr sa modely začali robiť a dizajnovať aj pre pánov. Hodinky nosili mnohé známe osobnosti, napríklad aj J.F. Kennedy, W. Churchill a mnohí ďalší.