Iránsko-americké napätie a jeho následky na trh s ropou

Zlé vzťahy medzi Spojenými štátmi americkými a stredným východom sú všeobecne známe. Avšak po uvalení sankcií počas minulého roka, situácia sa zhoršuje. Energetickí analytici tvrdia, že prezident Donald Trump sa chystá uviesť do činnosti nové „závažnejšie“ sankcie voči Islamskému štátu.
Vyústilo to do takej krízy, že od mája boli zaznamenané útoky na šesť ropných tankerov a na americké špionážne bezpilotné lietadlo v alebo v blízkosti Hormuzského prielivu, ktorý je svetovo najrušnejšou linkou tranzitu z mora vyťaženej ropy.

ropná plošina.jpg

Závažnosť týchto útokov problémy len zhoršila. Avšak aj kvôli ďalšej vojenskej akcii v oblasti stredného východu poznačil medzinárodný normál spoločnosti Brent crude, ktorý sa minulý týždeň vyšplhal o približne 5 %, kým v americkej spoločnosti West Texas Intermediate vzrástol o viac ako 10 % – čo je najvyšší posun od decembra v roku 2016.
Aj napriek tejto kríze však analytik David Hewitt varuje, že obchodníci s ropou podceňujú dôsledky prípadnej ďalej kauzy medzi USA a Islamským štátom. Podľa Hewitta je zrejmé, že existuje nedostatočné množstvo geologicky-politického rizika speňaženého do energie na trhoch. Pre porovnanie, Brent crude predtým obchodovalo v hodnote 65 dolárov za liter, čo vzrástlo o 0,1 %, kým americká spoločnosť West Texas Intermediate bola na hodnote 58 dolárov a vzrástla o 0,7 %.

benzín.jpg

Šanca, že Iránsko-americké napätie sa vystupňuje sú vysoké

Trump schválil vojenské útoky na Irán ako odozvu na zničenie špionážneho bezpilotného lietadla, avšak toto rozhodnutie rýchlo zvrátil.
Od vtedy prezident USA tvrdí, že nechce začať vojnu s Iránom, ale ak príde, bude nasledovať „vyhladenie, aké ešte nikto nikdy nevidel“.
Čo je však príčinou týchto konfliktov? Je nimi to, že prezident v máji minulého roku odstúpil od nukleárnej dohody z roku 2015 a začal uvaľovať sankcie na Irán.
Šance ďalších problémov sú prinajmenšom na úrovni 50 %. Nemusí to však byť „úplná vojna“, ale skôr „kríza, ktorá by narušila dodávanie energií“.
Ak by Trump nezastavil svoje rozhodnutie o opätovaní útoku, hodnota na ropných cenách by sa zvýšila o od 5 do 10 dolárov za barel.

Nepredpokladá sa, že sa cena vyšplhá až na 100 dolárov, ako kedysi

Začiatkom tohto mesiaca, jeden z pomocníkov iránskeho lídra, Yahya Rahim Safavi varoval, že „prvá guľka vystrelená v Perskom zálive potlačí ceny ropy nad 100 dolárov“.