Čo vás čaká a neminie po operácii kŕčových žíl

Operácia kŕčových žíl síce nepatrí medzi nebezpečné, náročné a ani bolestivé zákroky, avšak na druhej strane, nemôžete očakávať, že si ju ani nevšimnete. Ak vás niečo podobné čaká, no neviete čo všetko máte od tohto zákroku očakávať, čítajte ďalej.

Mužské a ženské nohy trčiace z kufru auta

  1. Budem mať na nohách jazvy ?

To, ako budú vaše nohy vyzerať ihneď po zákroku, závisí najmä od toho, akou metódou bude prevedený. Napríklad pri odstránení laserom, na vašich nohách neostanú takmer žiadne stopy. Pri chirurgickom odstránení sa pripravte na jazvy v trieslach. Skleroterapia vám zas na nohách zanechá drobné ranky, ktoré však po krátkej dobe zmiznú.

  1. Mám sa obávať modrín?

Modriny po operácii kŕčových žíl nie sú ničím neobvyklým. Ak liečba prebieha správne, mali by do niekoľkých dní zmiznúť i samé. Pokiaľ by však modriny z vašich nôh nezmizli ani po dlhšom čase, určite sa objednajte u svojho cievneho lekára. Môže ísť totiž o prejav toho, že sa nohy nehoja tak, ako by mali.

  1. Budem musieť nosiť kompresné pančuchy?

Aj v tomto prípade, odpoveď závisí od toho, akou metódou vám kŕčoví žily odstránia. Po zákroku laserom, ich budete musieť nosiť len deň či dva. Pri chirurgickom odstránení hovoríme o omnoho dlhšej dobe, ktorá sa niekedy môže pohybovať aj okolo mesiaca. https://fitshaker.sk/v-ktorej-faze-mesiaca-sa-najlahsie-chudne-je-spln-ci-nov-ci-ina-faza/ Pri skleroterapii sa pančuchám nevyhnete, no doba ich nosenia nepresahuje týždeň.

Žena, ktorá kráča po ceste pomedzi stromy

  1. Budem musieť maródovať?

Ak zákrok prebehne bez komplikácii, do práce sa budete môcť vrátiť už na druhý deň. Napríklad odstránenie spomínaným laserom trvá iba niekoľko minút a do bežného života sa môžete vrátiť ihneď.

  1. Budem môcť športovať?

Športovať nemôžete, ale musíte. Pohyb je najlepším prostriedkom na liečbu kŕčových žíl. Snažte sa svoje nohy nadmerne nezaťažovať, avšak na druhej strane, ich ani príliš nešetrite.

  1. Budem mať po zákroku bolesti?

Bolesti sa môžu objaviť v daný deň, maximálne ten ďalší. Ak by nezmizli ani po týždni, mali by ste vyhľadať lekára.