Ako na drevené masívne podlahy

Kúpili sme „ holobyt“. Dnes je to celkom bežné. Ide vlastne o byt bez všetkého- holý. Niet tam zariadenej kúpeľne, chýba WC, kuchynská linka, nie sú podlahy.

Vyzerá to ako stavba ukončená nahrubo. Voda, elektroinštalácia, kúrenie je. Všetko ostatné si vyberáte vy.

podlaha

Máte dve možnosti :

  • Za príplatok vám to dorobí podľa priania zákazníka firma
  • Dorobíte si to vy svojpomocne

Peňazí nebolo nazvyš a tak bola našou voľbou voľba druhá. Otec, dedo, ujo, teta- každý niečo vie zohnať aj lacnejšie – tzv. druhú triedu, alebo iba v akcii.

Podlaha nám robila najväčšie starosti-
Chceli sme ju mať drevenú, nie laminátovú. Cena materiálu bola ale veľmi vysoká. Kúpa dosák bez predošlého dôkladného schnutia na trhu v Poľsku nám prišla ako zlá voľba.

Zháňali sme, porovnávali ceny- všetko bez výsledku. Toľko peňazí sme nemali. Čo teraz.
Nervózne som prezeral ponuky na internete, keď sa mi zrazu objavilo „vyskakovacie“ okno.
Čím tam, že predám všetko zo starého domu. Mám vzťah k starožitnostiam a tak som sa tam teda na druhý deň vybral.

dřevěná podlaha

Staré zrkadlo v nádhernom ráme a písací stôl s časťou pre kalamár potešili moje srdiečko. Vybral som peňaženku a chystal sa vyplatiť tovar. Na zem mi vypadli mince. Zohol so sa pre ne. A tu to prišlo ! Podlaha ako z rozprávky, stará a špinavá, ale drevená.

Nesmelo som sa opýtal, či aj dosky z podláh sú na predaj. Chlapík v mojom veku, ale podstatne lepšie situovaný prikývol. Asi sa čudoval, že o to môže mať niekto záujem.

Podlahu- dosky som starostlivo povyberal, očísloval. Čo teraz ? S priateľom stolárom sme ich obrúsili, natreli prírodným lakom.
Podlaha sedí ako uliata. Veľa sme sa s ňou museli pohrať, lebo rozmery izieb sú rozdielne. Každá jedna doska si vyžadovala premeranie a odrezanie.

Výsledok bol ale nad očakávania. Cena smiešna a práca priateľa bez jeho nároku na honorár.

Aj takto sa to teda veru dá urobiť. Podlaha sa v byte nádherne vyníma. Kresba dreva je prekrásna. Drevo je staré, vynikajúco usušené a určite už nebude pracovať. Dosky sa teda dali umiestňovať bez veľkých dilatačných špár.