Tehotenstvo nie je choroba

Každá jedna budúca mamička, musí na seba dávať pozor. Dvojnásobne to platí pri športe. Dalo by sa povedať, že športovať môžete bez akýchkoľvek obáv. Nesmiete to však s ničím preháňať a vždy sa poradiť zo svojim lekárom. Nikdy nešportujte keď cítite nevoľnosti, obmedzte aktivity, pri ktorých by ste sa mohli zraniť, za zlého počasia alebo nízkeho tlaku na pohyb zabudnite úplne a cvičenie vždy prispôsobte svojej kondičke.

těhotenství

  1. Chôdza

Prechádzky po meste, lese, či parku patria k tým najvhodnejším pohybovým aktivitám. Rozprúdia vám krv v tele, zároveň však nepreťažia organizmus. Chôdza podporuje vytrvalosť, celkovú kondíciu, pomáha udržiavať dobrý krvný tlak a pôsobí ako prevencia proti nevoľnostiam. Na mieste sú i ľahké túry.

  1. Relaxačné športy

Ak hovoríme o relaxačných športoch, myslíme najmä také, pri ktorých precvičujete telo aj ducha. Patrí tu napríklad jóga, alebo pilates. V prípade, že ste niektoré z nich vykonávali aj pred tehotenstvom a ovládate ich základné princípy, môžete v tom pokojne pokračovať doma. Samozrejme je potrebné zvoliť nižšie záťažové kategórie. Ak s nimi však nemáte žiadne skúsenosti, vo fitness centrách existujú cvičenia určené pre tehotné ženy, so skúsenými lektormi. Výhodou je, že pri takýchto cvičeniach sa kladie dôraz na dýchanie. To určite oceníte pri samotnom pôrode.

  1. Tanec

Pri tanci si rozhýbete telo, uvoľníte myseľ a zároveň sa nebudete príliš namáhať. Zatancovať si môžete doma, alebo navštíviť nejaký ten kurz. Tak ako pri vyššie spomenutých aktivitách, je potrebné vykonávať iba ľahšie tanečné figúry. Svetový šampionát v sambe, určite nie je vhodná alternatíva.

očekávání

  1. Plávanie

Voda pôsobí relaxačne. Zaplávať by ste si teda v tehotenstve mali aj v tom prípade, že nevyhľadávate športové aktivity. Nezabúdajte ale na hygienu. Verejné kúpaliská totiž nepatria k tým najhygienickejším miestam.

  1. Fit lopta

Na fit lopte môžete cvičiť aj počas tehotenstva. Vyhnite sa však cvikom na bruchu a tým, pri ktorých nemáte dostatočnú oporu. Kto už tieto cviky skúšal vie, že je veľmi jednoduché spadnúť. Taktiež by ste nemali používať príliš tvrdú loptu, pretože sa na nej ťažšie udržiava rovnováha.