Spoznajte krásu malebných dediniek

  1. Čičmany

Azda niet Slováka ktorý by nepoznal toto miesto plné dreveníc, ktoré majú na sebe typické maľby. Ide o biele kresby ktoré obsahujú ľudové motívy a rôzne iné vzory. Čičmany sa nachádzajú na západnom Slovensku, v Trenčianskom kraji, pričom väčšími mestami v okolí sú Handlová a Prievidza. Nachádza sa tu i predajňa s ľudovými výrobkami, suvenírmi a taktiež farma ktorá ľudom predstavuje tradičné remeslá a chov zvierat ktorá je súčasťou veľkého gazdovského dvora. Okrem toho tu nájdete i pekáreň, kde sa pečie chlieb starodávnym spôsobom a pekár nie je odetý v ničom inom ako v tradičnom kroji.

chatky

  1. Vychylovka

Táto dedinka alebo lepšie povedané prírodný skanzen, sa nachádza v Novej Bystrici na Kysuciach a ide o prírodnú rezerváciu kde nájdete tradičné stavby z rokov minulých postavené ako inak z dreva. Zaujímavosťou tohto miesta je parná lokomotíva ako jedina svojho druhu na Slovensku.

  1. Vlkolínec

Vlkolínec nájdeme pri Ružomberku na severe Slovenska a pripomína horskú osadu. Tento rok oslavuje výročie a síce už 25 rokov je v zozname UNESCO. Tu sa môžete tiež kochať ľudovou architektúrou ktorej samozrejmou súčasťou je drevo. Každú chvíľu sa tu organizujú i sprievodné podujatia ukazujúce tradičné remeslá.

seno

  1. Hoštice

Z trošku iného súdka sú Hoštice nachádzajúce sa u našich susedov v Česku. Kto by si nepamätal slávne Slunce seno ktoré sa tu natáčalo. Do natáčania boli zapojení i miestni dedinčania, ktorí tu stále žijú. Počet obyvateľov je však nízky, eviduje sa tu okolo 150 ľudí. Nájdeme ich na juhu Česka a všetky budovy z filmu sa tu stále nachádzajú. I po viac ako 30tich rokoch od natáčania do dediny stále chodia zvedaví turisti. Jediné miesta ktoré neuvidíte sú kaštieľ v ktorom sídlil sekretariát družstva, pretože je v súkromnom vlastníctve a taktiež dom Škopkových a Konopníkových v ktorých žijú miestni.

Tak čo, inšpirovali sme vás na návštevu nejakej dedinky?