Rastlinné terárium – okrasa domu

Ak rozmýšľate, ako si niečím netradičným skrášliť príbytok, máme pre vás jeden zaujímavý nápad. Skúste rastlinné terárium. Sú dve možnosti, ako to môžete urobiť:

kaktus

  • stavíte na jednoduchší spôsob a kúpite si už hotový produkt
  • alebo si dáte trocha námahy a vytvoríte si ho sami vyskladaním jednotlivých častí

Ak nechcete ísť tou ľahšou cestou a máte radi výzvy, tak toto jednoduché terárium pre vás nebude žiadny problém. Tvorba terária nepatrí medzi zložité činnosti, tak sa do toho dajte.

Budete potrebovať:

  • Štrk, piesok v niekoľkých farebných odtieňoch, zeminu a drevené uhlie
  • Sklenenú nádobu, ktorá je na to vhodná
  • Malé, nenáročné rastliny, napríklad kaktusy


Postup je nenáročný
Pri výbere nádoby môžete popustiť uzdu svojej fantázii, vhodná je takmer každá, stačí si vopred vytvoriť aspoň základný návrh, ako by celé dielo malo vyzerať a podľa toho aj vyberať všetky zložky. Nádobu pred použitím dôkladne umyte horúcou vodou a usušte. Zlikvidujete tak možné baktérie.
Substrát treba pripraviť tak, aby v nádobe nestála voda, pretože v nej nie sú žiadne odtokové otvory. Preto do jej dolnej časti umiestnime štrk s priemerom 3-5 centimetrov ešte predtým, ako nasypeme zeminu a na ňu položíme vrecovinu, ktorá zabráni substrátu, aby sa dostal až medzi kamene.
Nasleduje vrstva z dreveného uhlia s hrúbkou 0,5-1,5 centimetra, naňho navrstvíme piesok, ktorý sme si zabezpečili v rôznych farbách a navrch nasypeme zeminu, hrúbka okolo 6 centimetrov by mala stačiť. Podľa toho, aké hlboké je terárium, treba prispôsobovať aj množstvo substrátu.

listy

Na záver už chýbajú len sukulenty, ktoré sú odolné voči suchu, a teda nevyžadujú častú zálievku. Tie si naaranžujte podľa vlastnej fantázie, tí šikovnejší sa môžu pokúsiť do nádoby osadiť aj bonsaj. Hneď po vysadení môžete rastliny postriekať, v prípade, že potrebujú viac vlahy, polejte ich, ale veľmi mierne, po preliatí totiž vznikajú na rastlinách plesne a huby.

Pochváľte sa všetkým
Celý výtvor si umiestnite do interiéru, ale na miesto s rozptýleným svetlom, priame slnečné lúče rastlinám spôsobuje hnilobu a choroby z nej, ani západné a južné okná nie sú pre nich veľmi vhodné.
Takéto dotvorenie domova mu pridá na originalite, a navyše, ak si ho urobíte sami, môžete sa tým pochváliť vašim hosťom.