Problém civilizácie má meno STRES

Stres je stav, do ktorého sa dostaneme keď cítime, že sme v ohrození, keď sú na nás kladené vysoké nároky,… keď prekonávame svoje hranice. Je jedno či ide o psychické, alebo fyzické hranice, jednoducho sa dostávame do stresu.
Keď sme v tomto stave do organizmu sa vyplavujú stresové hormóny – adrenalín a kortizol, ktoré majú na naše telo v závislosti od dĺžky ich pôsobenia dobrý, ale aj zlý účinok.

stres

Civilizačný problém.
Každý jeden z nás už bol v strese. Mýty o tom, že v strese sa dobre pracuje, že podávate vysoké výkony,… sú len mýty. Jednoducho nám škodí. Zvyšuje tlak a tep srdca, zvyšuje látkovú premenu sacharidov na energiu, zvyšuje riziko neplodnosti a potratu,… byť neustále v takomto napätí zanechá stopy na celom organizme. Infarkt myokardu je len jednou z mnohých dôsledkov stresujúceho spôsobu života. Mŕtvica, neplodnosť, impotencia, pocit úzkosti, záchvaty paniky, depresie,… to všetko má na svedomí práve tento stav.

Druhy stresu.
Akútny stres– tento druh stresu prežívame vždy keď nás náhle prekvapí nečakaná príhoda v živote, prípadne očakávaná, a my sa konečne dočkáme jej konca. Môže to byť svadba, narodenie dieťaťa, ale aj rýchla jazda na kolotoči, útok psa, prepadnutie (kde sme obeťami),… Tento druh stresu nám neublíži. Akonáhle odznie udalosť naše telo sa vráti do normálneho stavu. Účinok stresových hormónov do cca 2 – 3 hodín úplne vyprchá a my sme zas v pohode. Výnimkou môže byť stres, ktorý zažijeme pri udalosti, kedy sme obeťou (prepadnutie, znásilnenie,…) – môže prerásť do posttraumatickej poruchy.

Epizodický stres– ak ste často a opakovane vystavení akútnemu stresu prerastie do epizodického. Krátkodobý stres môže mať na organizmus priaznivý vplyv, ale jeho časté opakovanie už môže na vás zanechať stopy. Začne trpieť vaša pamäť – začnete zabúdať kde ste si nechali okuliare, hľadať kľúče či kabelku a pod. Pokiaľ môžete zbavte sa tohto stresu. V opačnom prípade sa môže stať trvalou súčasťou vášho života.

kolotoč

Chronický (dlhodobý) stres– nevhodná práca, zlé manželstvo, problematický rozvod, starosti s deťmi, finančné, či existenčné problémy a mnoho ďalších môže vo vás spustiť ten najhorší druh stresu. Chronický stres vplýva na vaše srdce, pečeň, prispieva k nadváhe, tráviacim problémom, môže spustiť depresiu a ďalšie psychické poruchy.