Predĺženie životnosti notebooku

Používame ich v práci, pri štúdiu, na zábavu, namiesto televízie a na ďalšie nespočetné množstvo aktivít. Prevažná časť ľudstva svoj počítač využíva deň čo deň. Ako u všetkej ostatnej techniky, aj v tejto oblasti nastal veľký progres. Lepšie funkcie, silnejšie procesory, väčšia pamäť či silnejší hardvér, to všetko a ešte oveľa viac. Naše laptopy sú vlastne múdrejšie ako my sami. Okrem toho v nich často máme uložené cenné materiály, spomienky a našu prácu. Na zálohovanie stálo myslí veľmi málo ľudí. A potom to raz príde. Náš milý počítač sa jedného dňa rozhodne, že už sa nezapne. Začne panika, sumarizácia toho, čo všetko v tom počítači bolo, hnev, smútok, zrnko nádeje, beznádej. Nie vždy sa tejto situácii dá predísť a nie vždy ju vieme predpokladať. Aj notebooky sú totiž vyrábané tak, aby vydržali čas, kým je na nich záruka, a potom sa začnú kaziť alebo sa rovno úplne pokazia. Je tu predsa len pár zásad, ktoré by sme v starostlivosti o náš počítač nemali vynechať.

technologie

  1. Starostlivosť o baterku. Ak ešte stále patríte k tým ľuďom, ktorí nabijú batériu naplno, potom používajú notebook až do vybitia, zase ju nabijú a stále dookola, je načase sa zamyslieť. Takéto zaobchádzanie vašu batériu ničí. V súčasnej dobe s laptopy dostatočne inteligentné nato, aby pri napájaní z nabíjačky nefungovali na batériu, ale iba na energiu zo zástrčky.
  2. Manipulácia. Notebook pohodený v kufri, v batohu, v kufri auta a to bez akéhokoľvek obalu naozaj nie je dobrý nápad. Možno to na vašom počítači zatiaľ nie je vidieť, mali by ste však pamätať na to, že takéto zaobchádzanie mu naozaj neprospieva. Možno to nepoškodí jeho vnútro, ale rozbitý displej tiež nie je niečo, po čom by ste túžili. Používajte tašky alebo puzdra.
  3. Preťažovanie. Novodobé počítače síce majú veľmi silné procesory a RAM pamäte, stále ale platí, že čím viac gigabajtov súborov v ňom bude, tým sa mu bude ťažšie pracovať. Ideálnou voľbou je externý harddisk, na ktorý si dáte všetky väčšie súbory ako filmy, videá, fotky či hudbu. Počítač to odľahčí a vy to pravdepodobne pocítite na jeho výkone.

kancelář
Napriek tomu, že nie som informatička, myslím si, že tieto tri jednoduché zásady vám môžu pomôcť predĺžiť životnosť vášho laptopu aspoň o pár týždňov či mesiacov naviac.