„Návod“ ako zdravo žiť

Základom zdravého životného štýlu je pravidelný pohyb, zdravá strava a životná voľba.

joga
 
Pohyb
Hýbte sa! Nielen z času na čas, ale každý deň a kedykoľvek máte príležitosť. Úplne najlepšou voľbou by bol pravidelný tréning, ale kilojouly spálite aj:
Keď sa v práci namiesto poslania emailu postavíte a zájdete za dotyčnou osobou
Zaparkujete ďalej od budovy a radšej sa kúsok prejdete
Budete častejšie chodiť po schodoch namiesto používania výťahu
Budete sa venovať domácim prácam a záhradke
Vezmete svojho psíka na prechádzku alebo sa pôjdete so svojimi deťmi pobicyklovať namiesto pozerania televízie
 
Státie
Väčšina z nás má sedavé zamestnanie, alebo vysedáva doma pred telkou, za počítačom…Zmeňte tento svoj zlozvyk a prerušujte sedenie tým, že sa aspoň na päť minút postavíte.
 
Zdravá strava
Čo sa týka zdravého stravovania, existuje nespočetne veľa teórií, kníh o diéte a informácií na internete o tom, čo jesť a väčšinou sa popierajú. Hoci prebieha mnoho výskumov, všetci odborníci sa zhodujú na tom, že naša strava obsahuje príliš veľa cukru, že naše porcie sú veľké a že by sme mali jesť viac celozrnných komplexných potravín.

snídaně
 
Veľa cukru
Je ťažké obmedziť príjem cukru, pretože sa nachádza všade – od nápojov až po raňajkové cereálie nehovoriac o skrytých cukroch v polotovaroch alebo ovocí. Najľahším spôsobom, ako obmedziť príjem cukru, je odstrihnúť sa od sladených nápojov.
 
Veľkosť porcie
Jedzte z menšieho taniera – bude vyzerať plnšie, porcia však bude menšia a vy sa budete cítiť spokojne, aj keď toho v podstate zjete menej. Dôležitá je rovnako striedmosť ako aj pravidelnosť. Jedzte menej a častejšie. Nenechajte sa hlavne vyhladovať, lebo potom zjete oveľa viac.
 
Pestrá strava
Používajte čerstvé suroviny a hrajte sa s farbami. Je totiž nielen váš žalúdok, ale aj oči.
 
Zlozvyky
Zbavte sa zlozvykov ako je fajčenie a alkohol. Ničíte si tým zdravie a dokonca si môžete privodiť aj vážnu chorobu.