Model áut


Začíname so zbieraním modelov áut
Keď začnete so zbieraním modelov automobilov, prvá vec je rozhodnúť o stupnici – môže to byť 1: 8; 01:18; 01:24; 1:43 a 1:87. Najobľúbenejšia veľkosť je 1:43 a nazýva sa zberateľskou stupnicou. Získate obrovskú škálu modelov v tomto meradle, väčšinou ako súpravy, ktoré môžete zostaviť. Ľudia majú tendenciu kupovať modely konkrétnej značky, pretekárske autá alebo autá, ktoré majú radi a vlastnili. Niektoré z najkrajších modelov automobilov sú klasiky z dvadsiatych a tretích rokov, najmä Rolls Royces a Bugattis. Na trhu je niekoľko týchto miniatúrnych vozidiel.
Najlepším bodom zbierania modelov automobilov sú kontakty, ktoré vyvíjate s inými zberateľmi. Je to priateľská komunita, ktorá si navzájom pomáha pri hľadaní vzácneho modelu auta.

trolejbus

Ako sa zbieranie modelov automobilov stalo populárnym
Ako záľuba, zbieranie modelových áut má svoj pôvod v druhej svetovej vojne, keď existovali autá z dreva typu Ace a Berkeley. Prvá skutočná automobilová súprava z plastu bola vyrobená firmou Derk Brand v Anglicku. Bol to model 1932 Ford Roadster. Neskôr vyrobil súpravy modelu pre vozidlá Gowland Brothers v Anglicku a Revell v USA.

Následne väčšina výrobcov automobilov vytvorila propagačné modely pre svojich predajcov v mierke 1:25. Deti sa s týmito hrali a čoskoro s nimi obchodovali alebo zbierali. Keď sa tak stalo, tak sa táto záľuba zachytila v 50. a 60. rokoch minulého storočia, pričom propagačné vozidlá priniesli zisk. Spoločnosti ako AMT, Revell, Jo-Han a Monoram začali robiť modely súprav automobilov práve vtedy.

autobus

Súčasný scenár s modelmi áut
V súčasnosti sú súpravy modelov automobilov technologicky vyspelé a majú fotograficky pridané detaily, lepiace chrómové fólie pre chrómové lišty, elektroinštaláciu a hliníkové diely. V skutočnosti táto súprava môže podrobne pripomínať autentické auto. Prichádzajú tiež s vodičmi a cestujúcimi. Okolo doby druhej svetovej vojny boli vyrobené niektoré unikátne vojenské vozidlá s nádržami, húsenicami a rotujúcimi vežami.