Aj mačka sa dá vychovať

  1. Žiadne fyzické tresty

Pri výchove a výcviku psa je nejaký ten buchnát na mieste. Nehovoríme o spôsobovaní silnej bolesti, ale jemnom klepnutý po ňufáku, alebo vyťahaní za kožu na krku. Presne takýmto spôsobom určujú hranice svojim šteniatkam ich matky. U mačiek to funguje úplne inak. Akýkoľvek fyzický trest, spôsobí iba agresívne správanie. Mačky takto medzi sebou totiž nekomunikujú. Ak mačka robí veci, ktoré nechcete, môžete použiť rozprašovač s vodou, alebo vysoký a piskľavý hlas.

kočka

  1. Mačka poslúcha, kedy chce

Aj keď svoju mačku vychováte najlepšie ako sa dá, musíte sa zmieriť s tým, že vás bude počúvať iba vtedy, keď to bude chcieť sama. Ak jej budete napríklad pravidelne zakazovať vyskakovanie na linku, po veľmi krátkom čase pochopí, že sa to nemá robiť. V deviatich prípadoch z desiatich, z nej po vašom upozornení zlezie, ale ten desiaty ju z nej nedostanete ani za nič.

bezsrstá kočka

  1. Mačka vás musí milovať

Pes vás bude poslúchať aj v prípade, že s ním nebudete mať vytvorený hlboký vzťah. Môžeme to vidieť na príklade vodiacich psov. Tie sú už od malinkého šteniatka vychovávané k tomuto účelu. Ich tréneri ich však následne predajú hendikepovanej osobe. Pritom budú reagovať na všetky povely, ktoré sa naučili aj keď im ich povie ich nový majiteľ.
Mačky môžete pokojne naučiť i klasické povely ako sadni a ľahni. Počúvnu ich však iba vtedy, ak ich dostanú od človeka, s ktorým majú vytvorení vzťah. Verte, že sused sa bude môcť pokrájať a s mačkou to ani nehne. Takže základ výchovy a výcviku každej mačky je to, že vás musí nadovšetko milovať.

  1. Opakovanie je matkou poslušnosti

Najlepším spôsobom ako svoju mačku niečo naučiť, je stále opakovanie a odmeny. Ak chcete, aby napríklad nelozila na váš pracovný stôl, musíte ju na to upozorniť každý jeden raz, keď naňho vyskočí. Zo začiatku ju môžete zobrať a zložiť dole. Po týždni, či dvoch stáleho opakovania, vaša mačka veľmi dobre pochopí, že sa to nesmie. Naopak za všetko dobré treba mačku pravidelne odmeňovať. Napríklad aj za to, že vám ochotne a pokojne leží na kolenách, alebo že si sama nevezme zvyšky jedla z taniera.