Sacharidové vlny

Sacharidová vlna je vlastne riadený príjem sacharidov. Je to účinný a efektívny spôsob stravovania, pri ktorom kontrolujete a plánujete čo zjete. Spôsob stravovania je založený na cyklovaní zvýšeného/zníženého príjmu sacharidov. Jeden cyklus môže trvať 3, ale aj 14 dní. Záleží len na Vás pre akú dlhú vlnu sa rozhodnete.

kulturistika

Svet kulturistov a fitnesu
S pojmom sacharidové vlny sa stretnete vo svete kulturistiky a fitnesu. Sacharidy sú v tomto svete potrebné pre budovanie svalovej hmoty. Laicky povedané: bielkoviny sú dobré na to, aby bolo z čoho budovať svaly, sacharidy sú dobré na to, aby sme mali silu cvičiť a namáhať svaly. Preto kulturisti pár dní pred súťažou zaradia tento spôsob stravovania do programu prípravy. Zhodia nabratý tuk a vybudujú si závidenia hodnú svalovú hmotu. Táto forma im vydrží pár dní (hlavne počas súťaže).

fitnes

Ideálna hmotnosť vďaka cukrom
Keďže sa v sacharidových vlnách jedná o spaľovanie tuku dostala sa táto metóda aj medzi ľudí, ktorí chcú zhodiť nejaké to kilo a nedarí sa im, aj napriek všemožným diétam, zdravému stravovaniu a cvičeniu.
V snahe zhodiť obmedzíme príjem cukrov a tuku, začneme sa zdravo stravovať a zvýšime fyzickú námahu. Po čase sa ručička váhy zasekne a my sa s váhou ani nepohneme. Častý problém každého človeka, ktorý sa snaží schudnúť.
Prečo je tomu tak?Ľudský organizmus je až neuveriteľne adaptabilný – dokáže sa prispôsobiť rôznym podmienkam. Akonáhle zaregistruje nižší príjem jedla a zvýšený výdaj energie prepne na šetriaci režim (niečo ako batéria v notebookoch). Zníži sa metabolizmus a každý kúsok jedla, ktorý zjeme sa uloží vo forme tuku do zásoby na horšie časy. Hneď ako prijmete viac kalórií, telo si urobí zásob raz toľko (preto sú všetky diéty neúčinné).

cvičení

Pri sacharidových vlnách sa organizmus nedostane do šetriaceho režimu. Metabolizmus pracuje stále na plno a spaľuje tuky jedna radosť. Sacharidovú vlnu začnete s prvým dňom kedy príjem sacharidov nepresiahne hranicu 50g. Ďalší deň si dáte sacharidov viac a ďalší ešte viac. Takto pokračujte až po hranicu 300g sacharidov na deň a ďalší deň zopakujte sacharidovú vlnu od znova. Vaše telo si nezvykne na nízky príjem sacharidov a nebude prepínať do šetriaceho režimu.